مسابقات بوکس قهرمانی آسیا به میزبانی امارات در حال پیگیری است و تیم ملی ایران با عملکردی درخشان، ۲ فینالیست داشته و ۲ مدال برنز هم کسب کرده است. دانیال شه‌بخش و میثم قشلاقی بوکسورهای فینالیست ایران هستند که عصر دوشنبه برای کسب مدال طلا روی رینگ می‌روند. سیدشاهین موسوی و پوریا امیری هم به مدال برنز رسیدند.

با این اوصاف تیم کشورمان که طی سال‌های گذشته با مربیان ایران و خارجی‌اش توفیقی در مسابقات آسیایی نداشت و به گرفتن تک مدال برنز عادت کرده بود، با پیشرفتی قابل ستایش و برتری مقابل قهرمانان جهان و آسیا، نتایجی درخشان را ثبت کرد. فارق از هر نتیجه‌ای که برای شه‌بخش و قشلاقی در فینال ثبت شود، تیم کشورمان عملکردی ایده‌آل را به دست آورده و شادمانی را به جامعه بوکس بازگردانده است. 

در این خصوص «حمید قبایی‌زاده» دبیر فدراسیون بوکس در گفت‌وگو با ایرنا، اظهار داشت: تیم ایران عملکردی قابل ستایش داشته و علاوه بر اینکه ۲ فینالیست داریم و ۲ برنز کسب کرده‌ایم، مبارزاتی که هر هشت بوکسور ایران انجام دادند بسیار با ارزش است.

وی افزود: تمامی نفرات تیم ایران حتی آنهایی که به مراحل پایانی نرسیدند نیز مبارزاتی بسیار زیبا و جانانه را برابر قهرمانان جهان و آسیا انجام دادند. کمتر دیده بودیم که بوکسورهای ایران برابر حریفان قدرتمند، اینگونه مبارزه کنند.

دبیر فدراسیون بوکس، عنوان کرد: این عملکرد خوب تیم ملی، مرهون زحمات «علیرضا استکی» که به‌عنوان سرمربی تیم از همه چیز برای موفقیت بوکسورها گذشت. او باشگاه خودش را تعطیل کرد و از پول گذشت تا به تیم ملی کمک کند. تمرکز او و کادرش فقط برای تیم ملی است و نتیجه این تلاش ها نیز مشخص شد. استکی به خوبی بازیکنان را مدیریت کرد. او بی‌مهری‌های زیادی دید اما عقب‌نشینی نکرد و با  قدرت ادامه داد.

قبایی‌زاده گفت: ما در فدراسیون تمام تلاش خودمان را برای برگزاری اردوهای مناسب و فراهم کردن امکانات به کار بردیم. اجازه ندادیم روند برگزاری اردوها قطع شود. برگزاری لیگ بوکس هم خیلی مهم بود و تمام ملی‌پوشان در لیگ بازی کردند و شرایط خود را سنجیدند.

وی در مورد برتری نفرات ما مقابل قهرمانان مطرح جهان و آسیا، توضیح داد: احترام به بوکس ایران برگشت. وقتی تیم شما برابر بهترین‌ها به برتری می‌رسد، نگاه سایر کشورها تغییر می‌کند. قبل از این نیز اعضای تیم جوانان کشورمان در قهرمانی جهان مبارزات بازی‌های خوبی به نمایش گذاشتند و اینها نشان از پیشرفت بوکس ایران دارد.

دبیر فدراسیون بوکس اظهار داشت: هدفی را دنبال می‌کنیم که امیدواریم خیلی زود به مدال جهان و المپیک ختم شود. ۳۱ استان و بیش از ۴۰۰ شهرستان در بوکس ایران فعالیت می‌کنند. مربیانی که بدون هیچ چشم داشتی در شهرستان ها قهرمان پروری می کنند نیز سهم زیادی در موفقیت‌های اخیر دارند و کمک حال اصلی فدراسیون هستند.

قبایی‌زاده گفت: «حسین ثوری» رییس فدراسیون زحمات زیادی را متحمل شده و «سیامک صالحی» نایب رییس فدراسیون هم با حمایت‌های مادی و معنوی خود، نقش مهمی را ایفاء می‌کند. همچنین باید قدردان حمایت‌های وزارت ورزش و کمیته المپیک باشیم.

وی در پایان گفت: از برخی منتقدین هم تشکر می کنیم که با نقدهای منصفانه موجب پیشرفت بوکس ما شدند.