به گزارش ایرنا، هیات اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک ورزش‌های توصیه شده برای برنامه اولیه بازی‌های لس آنجلس را اعلام کرد که قرار است در ماه فوریه توسط اعضای کمیته بین المللی المپیک تایید شود و فهرستی از ۲۸ فدراسیون بین‌المللی نیز ارائه شود.

در حال حاضر، بوکس، وزنه‌برداری و پنج گانه مدرن در برنامه المپیک ۲۰۲۸ لس‌آنجلس نیستند، اما مسیری برای گنجاندن آن‌ها در این لیست وجود دارد. این سه رشته در حال حاضر در برنامه المپیک ۲۰۲۴ پاریس قرار دارند.

بوکس و وزنه‌برداری از سال ۱۹۲۰ در همه المپیک‌ها حاضر بودند اما حالا «توماس باخ» رئیس کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرده که باید این سه‌ رشته به بخش‌های مشک‌دار خود رسیدگی کنند تا هیات اجرایی از آن‌ها رضایت پیدا کند. باخ همچنین اعلام کرد که در صورت رسیدگی به این مشکلات، این سه رشته از سال ۲۰۲۳ به برنامه المپیک اضافه خواهند شد. 

این سه‌ رشته رسوایی‌هایی همچون عدم شفافیت مالی یکپارچه نبودن فرآیندهای داوری، دوپینگ و … داشته‌اند و باخ به آن‌ها در این خصوص هشدار داده است. 

از طرفی دیگر با حذف رشته های بوکس، وزنه‌برداری و پنج گانه مدرن از برنامه بازی‌های المپیک ۲۰۲۸، رشته‌های اسکیت بورد، موج سواری و ورزش‌های صعودی قرار است به برنامه اصلی المپیک لس آنجلس اضافه شوند.   

وزنه‌برداری یکی از پرمدال‌آورترین رشته‌های المپیک برای ورزش کشورمان است و حذف آن از المپیک خطری برای کاروان کشورمان در این بازی‌ها محسوب می‌شود.