به گزارش ایرنا، «حسین اوجاقی» امروز (شنبه) در نشست خبری آنلاین با اصحاب رسانه، اظهار داشت: تصمیم گرفتیم یک‌دوره مسابقات ساندا را با شکل و فُرمت جدید برگزار کنیم تا انگیزه‌ای بین سانداکاران ایجاد شود. آنها در سراسر کشور تمرین می‌کنند اما شیوع کرونا موجب شده تا همه مسابقات در سراسر دنیا از جمله جام‌جهانی و قهرمانی آسیا در سال گذشته لغو شود.

وی افزود: پس از آن مسابقات جوانان آسیا لغو شد و خبری از برگزاری پیکارهای قهرمانی بزرگسالان جهان در آمریکا هم نیست. به‌همین دلیل تصمیم گرفتیم مسابقاتی در داخل کشور داشته باشیم تا نخبه‌های ما انگیزه داشته باشند تا سطح فنی خود را حفظ کنند.

سرمربی تیم ملی ووشوی ایران، ادامه داد: سال گذشته لیگ را با شکل جدید و بهتر از سال‌های قبل برگزار کردیم که مورد توجه ووشوکاران قرار گرفت. در نظر داریم امسال، علاوه بر لیگ و قهرمانی کشور، مسابقات جدید و پیوسته را در ساندا انجام دهیم.

اوجاقی تصریح کرد: بازی‌های دانشجویی تنها در بخش تالو است و بازی‌های جوانان نیز در تالو و تنها چند وزن ساندا خواهد بود. اکنون مسابقات آزاد ساندای داخلی با شکل جدیدی برگزار خواهد شد و بر اساس فُرمت انجمن ووشوی چین خواهد بود. این مسابقات با نام «رقابت مبارزان ووشو» در چند مرحله برگزار می‌شود.

مدیر فنی تیم‌های ملی توضیح داد: مرحله اول با نام دسته برتر، مرحله دوم با نام دسته منتخبین که از طرف استان‌ها معرفی می‌شوند و مرحله سوم تحت عنوان سوپرجام خواهد بود که بر اساس قوانین و مقررات ساندا و همچون جام‌جهانی برگزار می‌شود.

اوجاقی با بیان اینکه مسابقات تنها در اوزان ۶۰، ۷۰، ۸۰ و ۹۰ برگزار می‌شود تا کیفیت بالاتری داشته باشد، افزود: در مرحله اول، در هر وزن هشت نفر برتر دعوت می‌شوند. افرادی که قهرمان جهان و آسیا هستند و یا در رده‌ها سنی دارای مدال بین‌المللی بوده یا مدال‌آور قهرمانی کشور هستند در مسابقات شرکت می‌کنند.

سرمربی تیم ملی گفت: این مرحله طی روزهای ۲۷ الی ۲۹ تیرماه برگزار می‌شود و به نفر اول هر وزن مبلغ ۶ میلیون تومان و نفر دوم مبلغ ۲ میلیون تومان جایزه نقدی تعلق می‌گیرد.

نایب رییس فدراسیون ووشو سپس به مرحله دوم یا دسته منتخبین اشاره کرد و گفت: همه استان‌ها می‌توانند نماینده در این مرحله داشته باشند. این مرحله نیز در چهار وزن خواهد بود که احتمالا در هر وزن، ۳۲ نفر حاضر می‌شوند. به نفر اول ۲ میلیون تومان و نفر دوم هر وزن ملغ ۷۰۰ هزار تومان جایزه اهدا می‌شود.

اوجاقی با اشاره به اینکه این مرحله مهرماه برگزار می‌شود، ادامه داد: چون از استان‌ها برای هر نفری ملغ ۵۰۰ هزار تومان ورودی گرفته می‌شود، هر هیات استانی که مدال‌آور داشته باشد نیز جایزه نقدی خواهد گرفت.

وی سپس در خصوص مرحله سوم با نام سوپرجام، گفت: دو نفر برتر مراحل قبلی به سوپرجام می‌رسند که در هر وزن چهار نخبه حضور دارند. این مسابقات بهمن‌ماه انجام می‌شود. به نفر اول جام، کمربندقهرمانی و ۳۰ میلیون تومان جایزه نقدی و به نفر دوم جام و ۱۰ میلیون تومان جایزه نقدی داده می‌شود.

سرمربی تیم ملی در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر اینکه تصمیم برگزاری این مسابقات برای جلوگیری از حضور سانداکاران در MMAگرفته شده است؟ گفت: از قبل تصمیم به برگزاری داشتیم اما سال گذشته شرایط کرونا اجازه این مهم را نداد. لیگ را به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و با شکل جدیدی برگزار کردیم که مورد توجه ووشوکاران قرار گرفت. وقنی رویداد بین‌المللی نداریم تلاشمان برگزاری مسابقات جدید و مطلوب داخلی است تا انگیزه ورزشکاران حفظ شود.

وی گفت: فعلا مسابقات جدید ساندا برای پخش تلویزیونی و دیگر مسائل در بخش مردان است و اگر شرایط فراهم باشد در بخش زنان هم مسابقات را برگزار می‌کنیم.

مدیر فنی تیم‌های ملی توضیح داد: در بخش تالو هم می‌خواستیم در قشم مسابقات داشته باشیم که به دلیل کرونا لغو شد، اما آنها بازی‌های دانش‌آموزی و بازی‌های جوانان آسیا را در پیش دارند.