به گزارش روابط عمومی فدراسیون کاراته، با پایان مسابقات کسب سهمیه از طریق رنکینگ، فدراسیون جهانی کاراته نام ۳۲ ورزشکاری که از طریق رنکینگ مجوز حضور در اولین رقابت‌های کاراته در بازی‌های المپیک را کسب کردند، اعلام کرد. در میان این کاراته کاها نام ۴ ورزشکار ایرانی به نام‌های سارا بهمنیار، حمیده عباسعلی، بهمن عسگری و سجاد گنج زاده به چشم می خورد.

انتشار اسامی ورزشکاران حکایت از آن داشت که تیم ملی کاراته ایران در دو بخش کومیته و کاتا، پس از ترکیه که ۵ سهمیه کسب کرد، بهترین عملکرد را در جهان داشت. در بخش کومیته نیز ایران به همراه ترکیه بهترین عملکرد را در میان بیش از ۱۰۰ کشور جهان داشت.

در این میان نکته مهم غیبت ذبیح الله پورشیب کاپیتان پرافتخار تیم ملی کاراته مردان ایران در میان المپیکی‌ها بود. پورشیب علیرغم آنکه از معدود کاراته کاهایی بود که توانست بیش از ۱۰ هزار امتیاز کسب کند به واسطه قوانین فدراسیون جهانی نتوانست به المپیک برسد. 

نگاهی به عملکرد کاپیتان پرافتخار کاراته ایران در مسیر کسب سهمیه نشان از آمادگی فوق العاده او در طول مسابقات داشت؛ پورشیب در ۱۹ رقابت کاراته وان، قهرمانی جهان و قهرمانی آسیا موفق به کسب ۶ طلا ، ۲ نقره و ۴ برنز شد. جالب اینکه در ۶ رویدادی که در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ برگزار شد،او توانست ۴ طلا کسب کند.

ناراحتی علاقه مندان به کاراته بابت غیبت پورشیب در المپیک زمانی دوچندان می شود که بدانیم کاپیتان تیم ملی در ۳ سال اخیر ۱۰۲۱۵ امتیاز کسب کرد و به المپیک نرسید اما “ایوان کِوسیچ” از کرواسی با کسب ۶۹۹۷ امتیاز المپیکی شد؛ یعنی بیش از ۳ هزار امتیاز کمتر از کاپیتان تیم ملی!

در واقع اگر قوانین فدراسیون جهانی مبنی بر حضور تنها یک ورزشکار از هر کشور در هر وزن نبود، امروز پورشیب به جای کاراته کای کرواسی به المپیک رسیده بود ولی این گونه نشد تا المپیک با قوانین فدراسیون جهانی کاراته یکی از بهترینهای جهان را از دست بدهد ان هم در شرایطی که همیشه در طول تاریخ بزرگترین رویداد ورزشی جهان، جای بهترینها بوده.

فدراسیون،کادرفنی تیم ملی، ملی پوشان و تک تک اعضای جامعه کاراته کشورمان ضمن قدردانی از زحمات کاپیتان پرافتخار تیم ملی کاراته در مسیر کسب سهمیه، امیدوار است که مسیر موفقیت های پورشیب همچون گذشته ادامه داشته باشد و او همچنان به عنوان یکی از الگوهای کاراته کشورمان چه از نظر فنی و چه اخلاقی بر روی تاتامی برای ایران عزیز افتخار افرینی کند.