گروه ورزشی خبرگزاری آنا- فرزانه شریفی: حدود یک سال پیش وقتی از حسین اوجاقی سرمربی تیم ملی ووشوی ایران پرسیدم سقف آرزوی هایش در ووشو چیست؛ در پاسخم گفت: «سقف آرزوهایم در ووشو رسیدن به کشور چین است.»

امروز یک سال از آن روز می‌گذرد و تیم ملی ووشوی ایران در مسابقات جهانی روسیه پس از چندین دوره و کسب عنوان نایب قهرمانی برای اولین بار بالاتر از چین قرار گرفت و عنوان نایب قهرمانی دوره‌های قبل را به قهرمانی تبدیل کرد و برای اولین بار در تاریخ جهان یک کشور در ووشو بالاتر از چین قرار گرفت تا اوجاقی به آرزویش برسد.

بعد از بازگشت تیم ملی ووشو از مسابقات جهانی روسیهحسین اوجاقی مهمان خبر‌گزاری آنا بود و در مورد شرایط ووشوی ایران و کسب اولین قهرمانی ووشو با ما به صحبت پرداخت.

سه پدیده ایران در روسیه

اوجاقی در ابتدای صحبت‌هایش به عملکرد ووشوکاران ایران در مسابقات جهانی روسیه اشاره کرد و گفت: «نمی‌توانم بگویم شاگردانم خوب کار کردند؛ بلکه آنها فوق‌العاده بودند. ما با ووشوکارانی عازم روسیه شده‌ بودیم که برای اولین بار در مسابقات جهانی در رده بزرگسالان حضور داشتند، اما به قدری خوب کار کردند که ووشوکاری مانند «یوسف صبری» پدیده این رقابت‌ها شد. «میلادعارفی‌مقام» هم که سال پیش نتوانسته بود در رده بزرگسالان فیکس باشد امسال موفق به این کار شد و یک سر و گردن از همه حریفانش بالاتر بود. «معین‌تقوی» هم گام به گام جلو رفت و به موفقیت رسید.»

سرمربی تیم ملی ووشوی ایران موفقیت ووشو را در سایه پشتوانه سازی و مدیریت درست علی نژاد بر فدراسیون دانست و در این رابطه گفت: «مدیریت علی‌نژاد در فدراسیون ووشو تعاملی است در عین حال که تصمیم گیرنده نهایی خودش است اما از افراد متخصص مشورت می‌گیرد و بسته به مهارت افراد به آنها اختیار می‌دهد همچنین برای او کارگروهی از اهمیت زیادی برخوردار است که همین امر هم عامل اصلی موفقیت ووشو شده‌است. ضمن اینکه علی‌نژاد آینده نگری خوبی هم دارد و بخش عمده‌ای از موفقیت فدراسیون ووشو به دلیل عملکرد و شخصیت علی‌نژاد است.»

خوشبختانه ووشو قابلیت فنی و ساختاری المپیکی شدن را دارد اما کشورهایی که در کنگره قاره‌ها رای می دهند براساس اولویت کاری خودشان رای می دهند متاسفانه ایران عضوی در این کنگره ندارد و تنها هاشمی طبا بود که دیگر نیست.

وی به شرایط مسابقات جهانی و حق خوری هایی که در این سال‌ها در رشته ساندا اتفاق افتاده اشاره کرد و گفت: «متاسفانه به دلیل درگیری‌هایی که بر سر قدرت در فدراسیون جهانی وجود دارد و همچنین ادعای برخی کشورهای اروپایی مبنی بر اینکه باید اثرگذاری بیشتری در فدراسیون جهانی ووشو داشته باشند شرایط کمی سخت شده و حق خوری‌های زیادی در برخی مسابقات دیده می شود. مثلا در زمان مسابقه الهه منصوریان همه دیدند که منصوریان ضربه می‌زد اما داور به حریف منصوریان که اهل کشور ترکیه بود، امتیاز می‌داد و علنا حق مصنوریان را می خورد. علتش هم این بود که ترکیه قرار بود میزبان مسابقات جهانی باشد اما به دلیل تخلفاتی که داشت و علی‌نژاد به عنوان رئیس کمیته نظارت بر مسابقات جهانی آنها را عنوان کرد، داور ترکیه ای با ما بد شد و در داوری به ضرر ما رفتار کرد. اما خوشبختانه مسئولیت علی نژاد به عنوان رئیس کمیته نظارت مسابقات جهانی و همچنین فعالیتش در کمیته انضباطی باعث شد جلوی حق خوری های زیادی گرفته شود و تأثیر مستقیمی در کسب این قهرمانی داشته باشد.

اوجاقی در ادامه افزود: «یکی دیگر از اقداماتی که در همین مسابقات جهانی می‌توانست به ضرر ما تمام شود این بود که مسئولان برگزار کننده مسابقات جهانی اعلام کرده بودند هر روز وزن کشی باید انجام شود اما علی‌نژاد از کرسی بین المللی خود استفاده کرد و با اعضای هیات رئیسه هماهنگ شد و به این موضوع اعتراض کردند و این قضیه منتفی شد. تمام این مسائل نمونه‌های کوچکی از اعتبار و کرسی‌های بین المللی است که علی‌نژاد به واسطه آن به ما کمک کرد و این قهرمانی نصیب ما شد. البته که ما تمرینات خوبی داشتیم و خوب هم کار کرده بودیم اما برخی مسائل از اختیار ما خارج بود که علی نژاد ما را حمایت کرد.»

ووشو و المپیکی شدن

سرمربی تیم ملی ووشوی ایران با اشاره به روند المپیکی‌شدن ووشو گفت: «ووشو در لیست المپیکی شدن رشته‌های ورزشی قرار گرفته است که خودش قدم بزرگی است. برای المپیکی شدن یک رشته مشخصات فنی آن رشته و کشورهایی که عضو فدراسیون جهانی هستند مورد بررسی قرار می گیرند و اگر رشته مورد نظر استاندارهای لازم را داشته باشد المپیکی می‌شود. مثلا ۸ رشته ورزشی قابلیت المپیکی شدن را دارند اما این که از بین این لیست ۸ رشته کدام وارد المپیک شود به رای گیری گذاشته می شود و معمولا کشورها رشته هایی را انتخاب می کنند که امکان مدال آوری آنها در المپیک بالا باشد. خوشبختانه ووشو قابلیت فنی و ساختاری المپیکی شدن را دارد اما کشورهایی که در کنگره قاره‌ها رای می‌دهند براساس اولویت‌ خودشان رای می دهند متاسفانه ایران عضوی در این کنگره ندارد و تنها هاشمی طبا بود که دیگر نیست. همین موضوع باعث می شود ووشو هنوز در راه المپیکی شدن باقی بماند. اما با این حال یکی از نقاط قوت ووشو برای المپیکی شدن این است که رئیس فدراسیون جهانی یکی از نایب رئیس های کمیته ملی المیپک است که خودش متولی رشته ووشو در جهان است به همین دلیل در حال اعمال نفوذ است که این رشته هر چه زودتر المپیکی شود.»

تفاوت تالو و ساندا در ایران

وی با اشاره به تفاوت تالو و ساندا گفت: «تالو سه رده سنی دارد؛ از سن ۱۲ تا ۱۵ سالگی رده نوجوانان، از ۱۵ تا ۱۸ رده جوانان و زیر سن ۱۲ سالگی هم رده نونهالان است. در مسابقات جهانی تالو در همه رده های سنی اعزام می شود و معمولا هم تالوکاران ما موفق به کسب مدال می شوند این به این معنی است که واقعا در رده های پایه برای تالو کارهای زیادی انجام شده است. ما باید این روند را آهسته و پیوسته ادامه دهیم تا نونهالان تالوکار به رده سنی جوانان برسند و موفقیت‌های خود را ادامه دهند به طور حتم در آینده تعداد مدال آوری ما در تالو بیشتر از الان و حتی ساندا خواهد شد. در واقع تالو مانند ژیمناستیک است و فرد باید از دوره کودکی کار خود را شروع کند تا در دراز مدت نتیجه بگیرد. خوشبختانه کار استعدادیابی به خوبی در حال انجام است به طوری که ما در همه استان ها به صورت مداوم در حال شناسایی افراد مستعد هستیم.»

کیفیت لیگ ووشو

اوجاقی گفت: «یکی از عوامل اصلی موفقیت ووشو، لیگ است. در ده سال گذشته ما لیگ برتر، لیگ دسته یک، لیگ جوانان در بخش آقایان و لیگ برتر و لیگ جوانان هم در بخش خانم‌ها داشته‌ایم و همین امر باعث شده که موفقیت‌های زیادی به دست بیاوریم. البته ملاک اصلی برای انتخاب تیم ملی مسابقات قهرمانی کشور است. وشووکارانی که از تیم استان‌های مورد نظر خودشان می‌آیند و در مسابقات قهرمانی کشور برنده می‌شوند در انتخابی تیم ملی می توانند شرکت کنند. در واقع از ووشوکارانی که در لیگ حضور دارند برای اردوهای تیم ملی دعوت نمی‌کنیم و مبنای کار قهرمانی کشور است.

سرمربی تیم ملی ووشوی ایران با اشاره به مشکلات ووشو اظهار داشت: «با وحود همه شرایط خوبی که ووشو در ایران دارد و در هر مسابقه و تورنمنت با دست پر به ایران بر می گردد اما مشکلات خاص خودش را هم دارد به این معنی که امکانات فعلی ووشو در قد و قواره این رشته نیست. سوال این است آیا ووشو به اندازه افتخاراتی که کسب کرده مورد توجه قرار می‌گیرد؟! به طور حتم جواب منفی است. حتی یک دهم هم به افتخارات ما توجه نمی‌شود، باید امکانات ما در حد واندازه‌های این رشته باشد. سال آینده بازی‌های آسیایی جاکارتا پیش روی ماست و سالن ما فقط ظرفیت برگزاری تمرینات یک رشته را دارد.»

ما با امکانات محدودی توانستیم برای اولین بار در تاریخ قهرمانی را از چین بگیرم و علاوه بر کسب این قهرمانی عملکرد قابل قبول ووشوکاران در این مسابقات نقطه قوت ما بود. اگر میانگین بازیهای آسیایی گوانگژو و اینچئون را بگیریم ووشو از نظر مدال آوری در جایگاه قابل قبول است. اما از نظر بودجه ما رده ی بسیار پایینی داریم

وی افزود: «از طرف دیگر متاسفانه امکانات استاندارد ووشو تنها در مراکز استان وجود دارد و این خودش ضعف بزرگی است. زمانی که علی نژاد رئیس فدراسیون شد با پیگیری های مداومی که داشت، توانست ۶ تالوفید به ایران بیاورد که البته در همین چند وقت اخیر یک تالوفید دیگر هم اضافه کرد و در کل ما در ایران ۷ تالوفید داریم. از بین این ۷ تالوفید تنها یکی از آنها در اختیار آکادمی ووشو است و مابقی آن در مراکز استان هاست. ضمن اینکه این تالوفیدها به مرور مصطحلک شده و باید بعد از چندسال تعویض شوند اما با این حال این امکانات هم با پیگیری های علی نژاد به ایران آمد و قبل از آن ما هیچ کدام از آنها را در اختیار نداشتیم. البته خدا را شکر باتوجه به اینکه سکوی ساندا استاندار در ایران ساخته می شود تقریبا همه استان ها آن را در اختیار دارند و در این موضوع وضعیت خوبی داریم. مشکل دیگر این است که پیگیری همه این فعالیت ها قطع شده‌است چرا که دیگر بودجه ای نداریم و گاهی اوقات در امور جاری فدراسیون هم دچار مشکل می شویم.»

لژیونرشدن ووشوکاران

اوجاقی با اشاره به حضور ووشوکاران ایرانی در تیم‌های خارجی گفت: «این موضوع سال گذشته در بخش بانوان اتفاق افتاد و خواهران منصوریان توانستند در لیگ چین حضور پیدا کنند اما هنوز مردان موفق به این کار نشدند. البته من با توجه به تجربه‌ای که در همه این سال ها به دست آوردم، مطمئنم تا چند وقت دیگر مردان ما هم لژیونر می شوند. این کار تاثیرات خوبی دارد، ووشوکار با حضور در یک کشور دیگر تجربیات خودش را افزایش می دهد به خصوص در کشوری مانند چین که ابرقدرت ووشو در جهان محسوب می شود. در همین مسابقات جهانی چند ووشوکار ما به قدری عملکرد خوبی داشتند که برخی کشورها به سراغ من آمدند و اطلاعات آنها را از من می گرفتند؛ حتی برخی به ما می گفتند شما چه غذایی مصرف می کنید که تا به این حد زور دارید؟ به آنها گفتیم در ایران یک نوع نان به نام بربری داریم که باعث می شود ما قدرتمند شویم! جالب اینکه پیگیر بودند که این نان را هم تهیه کنند!»

تربیت مربی در ایران

سرمربی تیم ملی ووشوی ایران با بیان اینکه دانش مربیگری در ایران هنوز به حد بالایی نرسیده‌است گفت: «ما مجبوریم برای ارتقای ووشو از مربیان چینی استفاده کنیم که به طبع مربیان چینی که به ایران می آیند درجه دو و سو هستند چرا که باتوجه به رقابت تنگاتنگی که آنها با ما دارند چندان تمایل ندارند مربیان قدرتمند خود را به راحتی در اختیار دیگر کشورها از جمله ایران بگذارند. ما برای ارتقای سطح مربیگری در ایران پیوسته کلاس های مربیگری را برگزار می کنیم و حتی یکی از کارهایی که در فدراسیون انجام داده ایم این بوده که برخی مربیان سطح بالا استان ها را در کنار تیم ملی قرار دادیم تا تجربه کافی را به دست بیاورند.»

سال آینده بازی های آسیایی جاکارتا پیش روی ماست و سالن ما ظرفیت تمرینات یک رشته را دارد، مثلا تیم فیکس تالو یا ساندا می توانند در این سالن تمرین کنند.متاسفانه یک دهم افتخارات ووشو هم به ما توجه نمی شود

طلای بازی های آسیایی جاکارتا هدف بعدی

وی اظهار داشت: «برخی رشته ها رنکینگ ایران را در بازی های آسیایی جاکارتا بالا می برند که یکی از آنها ووشو است. ما در این بازی ‌ها دو شاخصه را دنبال می کنیم. یکی اینکه به جوان‌تر‌ها باید میدان دهیم و دیگر اینکه به سبک وزن‌ها بیشتر توجه کنیم چرا که مسابقات جاکارتا در سبک وزن دنبال می‌شود. به نظرم بازیکنانی مثل قلی پور، سیفی و فضلی در میانه راه هستند و برای ماندن در دنیای قهرمانی وقت زیادی دارند. اما نیاز است که به جوان ها هم میدان دهیم و به دنبال جایگزین های خوب هستیم تا پشتوانه هایی برای آینده ووشو داشته باشیم. باید امثال قلی پورها را حفظ کنیم و در کنار اینها تیم جوان را داشته باشیم.»

اندازه حقمان به ووشو برسند

اوجافی در پایان در مورد خواسته اش از وزیر ورزش و جوانان گفت: «ووشوی ایران نه تنها در ساندا بلکه در تالو نیز استعدادهای زیادی دارد. اگر در محله ها قدم بزنیم چندین باشگاه کشتی داریم. اما چند سالن ووشو در ایران وجود دارد؟ ما با امکانات محدودی توانستیم برای اولین بار در تاریخ قهرمانی را از چین بگیرم و علاوه بر کسب این قهرمانی عملکرد قابل قبول ووشوکاران در این مسابقات نقطه قوت ما بود. اگر میانگین بازی‌های آسیایی گوانگژو و اینچئون را بگیریم ووشو از نظر مدال آوری در جایگاه قابل قبول است. اما از نظر بودجه ما رده ی بسیار پایینی داریم. من اتفاقا درخواست شخصی ندارم مبنی بر اینکه به ووشوکاران مجوز خودرو یا خانه بدهند اما تمام حرفم است که سطح ووشو بیشتر از این است و باید اندازه قد و قواره ووشو به ما رسیدگی کنند.

پاسخ دهید

آخرین اخبار رزمی
ثبت نام 15 نفر بری احراز پست ریاست فدراسیون تکواندو

ثبت نام 15 نفر بری احراز پست ریاست فدراسیون تکواندو

به گزارش ایرنا، مهلت 10 روزه ثبت نام از نامزدهای ریاست فدراسیون تکواندو، عصر چهارشنبه به اتمام رسید. حسین آئینه‌چی، شهرام اله آبادی، مسعود امینی، ناصر امینیان، مهران انصاری‌پور، سید محمد پولادگر، س[...]
جودوی قهرمانی جوانان جهان/ نخستین نماینده ایران به مدال نرسید

جودوی قهرمانی جوانان جهان/ نخستین نماینده ایران به مدال نرسید

رقابت های جودوی قهرمانی جوانان جهان از روز چهارشنبه با حضور نمایندگان 87 کشور به میزبانی شهر «زاگرب» پایتخت کرواسی آغاز شده است. تیم ایران با 6 جودوکار و هدایت «احمد کاظمی» در این رویداد مهم شرکت کر[...]
جلسه گردهمایی روئسای کمیته مربیان هیات ورزش های رزمی استانهای کشور به میزبانی اصفهان

جلسه گردهمایی روئسای کمیته مربیان هیات ورزش های رزمی استانهای کشور به میزبانی اصفهان

جلسه گردهمایی روئسای کمیته مربیان هیات ورزش های رزمی استانهای کشور به میزبانی هیات رزمی استان اصفهان با حضور دبیر کل  فدراسیون ورزش های رزمی در نخستین روز هفته تربیت بدنی برگزار شد. در [...]
فرشاد عربی فعلا قصد خداحافظی از ووشو ندارد

فرشاد عربی فعلا قصد خداحافظی از ووشو ندارد

اجرای فرم در بازی‌های آسیایی؛ ملی پوش ووشوی ایران اعلام کرد؛ تا بازی‌های آسیایی جاکارتا قصد خداحافظی از تیم ملی ندارم. فرشاد عربی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در خصوص شایعه خدا[...]
قهرمان رینگ موی تای آماده شکست بیماری شد

قهرمان رینگ موی تای آماده شکست بیماری شد

مسعود مینایی  کاپیتان  پر افتخار  موی تای کشورمان که  مدتیست دچاربیماری که باعث ضعف عضلانی مخطط ،خستگی های زیاد و طولانی مدت می شود( میاستنی گراویس) جهت آمادسازی عمل جراحی در بیمارستان آیت ا...روحان[...]
حضور شادنیا در مراسم گرامیداشت هفته تربیت بدنی هیات رزمی استان اصفهان

حضور شادنیا در مراسم گرامیداشت هفته تربیت بدنی هیات رزمی استان اصفهان

فرهنگ شادنیا دبیر کل فدراسیون ورزش های رزمی در نخستین روز هفته تربیت بدنی میهمان هیات رزمی استان اصفهان بود. در نخستین روز هفته تربیت بدنی دبیر کل فدراسیون ورزش های رزمی به همراه اعضاء هیات رزمی [...]
چهار کاراته کای کرمانی به مسابقات جهانی اسپانیا دعوت شدند

چهار کاراته کای کرمانی به مسابقات جهانی اسپانیا دعوت شدند

محسن رشیدی نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به نفرات کرمانی دعوت شده به اردوی تیم ملی برای شرکت در مسابقات جهانی اسپانیا افزود: مهدی قراری زاده در بخش کومیته وزن منهای 84 کیلو[...]
مجوز: دوره آموزشی پنچاک سیلات

مجوز: دوره آموزشی پنچاک سیلات

یک دوره آزمون دان یک الی چهار و مربیگری عملی درجه سه ، دو ویک  پنچاک سیلات در بخش آقایان و بانوان در استان اردبیل برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های رزمی، کمیته پنچاک سیل[...]
مجوز: ارتقاء رزمی کاران سوپر کنتاکت بین المللی

مجوز: ارتقاء رزمی کاران سوپر کنتاکت بین المللی

یک دوره آزمون دان یک الی چهار، مربیگری عملی درجه سه و دو و داوری درجه سه و دو  سوپر کنتاکت بین المللی در بخش آقایان و بانوان در استان اردبیل برگزار می شود. به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورز[...]
تبریک  رئیس فدراسیون ورزش های رزمی به مناسبت هفته تربیت بدنی

تبریک رئیس فدراسیون ورزش های رزمی به مناسبت هفته تربیت بدنی

به مناسبت هفته تربیت بدنی، محمود رشيدى رئيس فدراسيون ورزش هاى رزمى پيام تبريكى صادر كرد. متن کامل پیام به این شرح است: بسمه تعالى ورزش نماد قدرت ،استقامت، صلابت وارزش های والای انسانی است و[...]
دختران تکواندو روی شی‌هاپ‌چانگ می‌روند

دختران تکواندو روی شی‌هاپ‌چانگ می‌روند

به گزارش خبرنگار مهر، مسابقات گراند اسلم تکواندو اواخر آذرماه با حضور بهترین های جهان به میزبانی چین در شهر «ووشی» برگزار می‌شود که به دارندگان مدال طلا ۷۰ هزار دلار، مدال نقره ۲۰ هزار دلار و مدال ب[...]
عاشورزاده: در لندن حریف آسان ندارم

عاشورزاده: در لندن حریف آسان ندارم

در مسابقات جایزه بزرگ؛ تکواندوکار وزن اول المپیکی ایران گفت: همه تکواندوکاران حاضر در مسابقات گرندپری­ (جایزه بزرگ) حریفان سختی برایم هستند. فرزان عاشورزاده در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار [...]
کوهپیمایی2000نفری رزمیکاران فدراسیون ورزشهای رزمی بمناسبت گرامیداشت هفته ورزش و تربیت بدنی

کوهپیمایی2000نفری رزمیکاران فدراسیون ورزشهای رزمی بمناسبت گرامیداشت هفته ورزش و تربیت

کمیته همگانی و بسیج فدراسیون ورزش های رزمی به مناسبت هفته ورزش مراسم کوهپیمایی برگزار خواهند کرد. کمیته های همگانی و بسیج فدراسیون ورزش های رزمی مراسم کوهپیمایی باحضور رئیس ،نایب رئیس،نایب رئیس ب[...]
اهواز میزبان مسابقات بین ‌المللی سوکیوکوشین کاراته شد

اهواز میزبان مسابقات بین ‌المللی سوکیوکوشین کاراته شد

به گزارش ایرنا رقابت‌های بین ‌المللی سو کیوکوشین کاراته در روزهای نهم تا 11 اسفند در بخش‌های کاتا و کمیته آقایان و بانوان برای دومین سال متوالی به میزبانی اهواز برگزار می‌شود. تیم های روسیه، کویت، [...]
پدر ووشو ایران درگذشت
photo_2016 انا لله و انا الیه راجعون پدر ووشو ایران درگذشت استاد بزرگ حسین داودی پناه(داداشی)، پیشکسوت کونگفوتوا و بنیان گذار ووشو در ایران روز سه شنبه 8 دی ماه بر اثر سکته قلبی در کمال ناباوری دعوت حق را لبیک گفت. این ضایعه بزرگ را به خانواده محترم ایشان جامعه ورزشی کشور و به خصوص جامعه رزمی کشورمان تسلیت عرض می کنیم.  
شبکه های اجتماعی ما
  • telegram
  • instagram
کانال تلگرام فایت نیوز
telegram
photo_2016-04-03_09-35-38

آموزش کیک بوکسینگ ، ووشو ، دفاع شخصی

زیر نظر استاد مجید ملکی   آموزش به صورت عمومی و خصوصی شامل حرکات : مبارزات رینگی در استایل های گوناگون - بدنسازی - دفاع شخصی - کار با سلاح های سرد و ...
20150120_194727

آخرین اخبار ووشو

فرشاد عربی فعلا قصد خداحافظی از ووشو ندارد
چهار پیروزی و شکست حاصل کار نمایندگان خوزستان در لیگ برتر ووشو بانوان
شروع خوب دانشگاه آزاد در آغاز لیگ برتر ووشوی بانوان
آغاز لیگ برتر ووشو بانوان با برتری دانشگاه آزاد
اعضای تیم منتخب ووشو فارس معرفی شدند
اعزام تیم ووشو سیستان و بلوچستان به رقابت های لیگ برتر کشور
آغاز لیگ برتر ووشوی بانوان با حضور هفت تیم
برای قهرمانی ووشو در جهان با برنامه بودیم